Dodatki
Dodatki
Pakiety akcesoriów
Dodatki
Pakiety akcesoriów
Dodatki
Pakiety rozgrywki
Pakiety akcesoriów
26 sierpnia 2016

Nasze pytania i odpowiedzi dotyczące The Sims 4

Dostajemy od Was czasami mnóstwo zawołań o pomoc, ale widzę je także na wielu serwisach społecznościowych czy na samych wynikach wyszukiwarki Google, m.in. przez które trafiacie na Simowy Brukowiec. Chcę Wam pokazać, że nie jestem głuchy na wołanie o pomoc i zdecydowałem się przygotować jeden – na razie mały ale w przyszłości będzie ogromny – dział z pytaniami i odpowiedziami od Brukowca.

Taki dział będzie zawierać zagadnienia związane jedynie z najnowszą grą The Sims 4, ale za to w różnych kategoriach. Na początek znajdziecie w nim 14 pytań z odpowiedziami mojego autorstwa, w 5 kategoriach. Dział będzie aktualizowany o nowe zagadnienia i problemy, które będą rozwiązane. O nowych aktualizacjach działu będę Was informował.

Żeby w przyszłości odnaleźć ten dział, spójrzcie na prawo do menu „Publikacje”, tam „Poradniki” i gra „The Sims 4”, tytuł tego wpisu będzie na samej górze, pogrubiony. Dodatkowo, na górnym menu po prawej stronie w zakładce „Dla Was” znajdzie się odnośnik.

Na koniec zapraszam Was z zapoznaniem się z niektórymi sprawami, może okaże się, że znajdziecie tutaj coś dla siebie. Zagadnienia oparte są o wydajność gry/komputera, grafikę gry, aktualizacje gry ale także o problemach z Origin czy ze sprzętem.

Problemy z szybkością gry

Nasza gra nie jest jedyną aplikacją na komputerze, która aktualnie działa. Niektóre aplikacje jak np. gra The Sims 4, przeglądarka internetowa czy komunikator internetowy działają jawnie, o czym użytkownik wie. Są także aplikacje, które działają w tle. Tak czy siak, wszystkie aplikacje wykorzystują moc procesora i odbierają tę moc, którą można zarezerwować dla gry.

1.1. Jak wyłączyć niepotrzebne programy które uruchamiają się z komputerem?

Włączamy menu Start i w wyszukiwarce wpisujemy „msconfig” i od razu klikamy klawisz Enter | lub | jednocześnie wciskamy klawisze Windows oraz R i wpisujemy to co powyżej. Kiedy pojawi się nam okienko „Konfiguracja systemu”, wybieramy zakładkę „Uruchamianie” i na liście odznaczamy aplikacje które znamy, wiemy do czego służą i ich nie potrzebujemy (zostawiamy aplikacje z nazwami np. Intel, AMD, ATi, nVidia, RealTek, AVG, ArcaVir itd.).

2.2. Jak wyłączyć niepotrzebne programy które działają w tle?

Uruchamiamy to samo okienko co powyżej i wybieramy zakładkę „Usługi”, na samym dole zaznaczamy „Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft”. Następnie na liście wyszukujemy aplikacje, które znamy, wiemy do czego służą i ich nie potrzebujemy (zostawiamy aplikacje z nazwami np. Intel, AMD, ATi, nVidia, RealTek, AVG, ArcaVir itd.) i odznaczamy.

3.3. Jak zwiększyć moc procesora na zasilaniu akumulatorowym i ładowaniu?

Wybierz ikonę baterii na pasku zadań systemu Windows, kliknij ją i wybierz „Więcej opcji zasilania”. Następnie wybierz plan zasilania, z którego zawsze korzystasz (ja mimo korzystania z akumulatora, zawsze mam plan zasilania ustawiony na wysoką wydajność) i wybierz „Zmień ustawienia planu”. W nowym oknie z dolnego menu wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.

Kiedy pojawi się nowe okienko, znajdź „Zarządzanie energią procesora” i tam wybierz „Minimalny stan procesora” oraz „Maksymalny stan procesora” ustawiając na 100%.

4.4. Jak przyspieszyć ładowanie gry?

Żeby przyspieszyć ładowanie się samej gry i innych jej aspektów, trzeba pozbyć się danych, które gra wyszukuje i wczytuje, tzw. zapamiętanych danych tymczasowych.

W tym celu należy przejść do folder Dokumenty\Electronic Arts\The Sims 4. Tam mamy plik „localthumbcache”, który usuwamy.

Następnie wchodzimy do folderu „cache” i w nim usuwamy wszystko ZA WYJĄTKIEM pliku „FileCache.cfg” (dla pewności skopiujmy ten plik na pulpit, następnie usuńmy zawartość folderu „cache”).

Problemy z kartą graficzną

5.1. Mam dwie karty graficzne, jak uruchomić grę z tą lepszą?

Kiedy w twoim komputerze są dwie karty graficzne, gra może w przypadku błędu uruchamiać się z tej gorzej wydajnej karty graficznej. Czas to zmienić.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie gry The Sims 4 i z menu kontekstowego wybierz „Uruchom z procesorem graficznym” a następie „Procesor (nazwa lepszego procesora np. nVidia, ATi, AMD) o dużej wydajności”.

Ewentualnie, wejdź w Panel Sterowania systemu, znajdź logo swojej karty graficznej (zielono-czarna dla nVidia, czerwona dla ATi, czerwono-czarna dla AMD) i uruchom panel ustawień karty graficznej.

nVidia: znajdź po prawej w menu „Ustawienia 3D” następnie wybierz „Zarządzanie ustawieniami 3D”. W okienku po lewej wybierz zakładkę „Ustawienia globalne” i z rozwijanej listy wybierz „Procesor nVidia o dużej wydajności”.

ATi i AMD: Z prawego menu lub menu głównego w lewym oknie wybieramy „Zasilanie” następnie „PowerPlay”. Później wyłączamy słabszy procesor graficzny, pozostawiając procesor ATi lub AMD.

6.2. Moja karta graficzna nie daje z siebie 100% mocy, jak to poprawić?

Kiedy korzystasz z komputera przenośnego czyli laptopa, ustawienia wydajności procesora graficznego mogą być znacznie ograniczone. Zmień ustawienia wydajności w ten sposób.

ATi: Wybierz ikonę baterii na pasku zadań systemu Windows, kliknij ją i wybierz „Więcej opcji zasilania”. Następnie wybierz plan zasilania, z którego zawsze korzystasz (ja mimo korzystania z akumulatora, zawsze mam plan zasilania ustawiony na wysoką wydajność) i wybierz „Zmień ustawienia planu”. W nowym oknie z dolnego menu wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.

Kiedy pojawi się nowe okienko, znajdź opcje odpowiadające twojej karcie graficznej np. „Ustawienia zasilania ATi PowerPlay”. W opcjach „Zasilanie bateryjne” jak i „Podłączony” wybierz „Wysoka Wydajność”.

AMD: Wejdź w Panel Sterowania systemu, następnie znajdź logo czerwono-czarne logo AMD i uruchom panel ustawień karty graficznej. Z prawego menu lub menu głównego w lewym oknie wybierz „Zasilanie”. Odnajdź zestaw ustawień odpowiadający wydajności procesora graficznego (dwa duże paski/suwaki).

Oba paski odpowiadają procentowemu działaniu procesora w zależności od typu zasilania. Najlepiej oba suwaki dla obu pasków przeciągnąć do samego końca – do 100%. (Pasek musi być biały, nie zielony). Wtedy ustawiamy, że procesor graficzny na zasilaniu bateryjnym jak i po podłączeniu wykorzystuje cały czas 100% swojej mocy (pasek biały) a nie w przedziale np. 60%-100% (pasek częściowo zielony).

7.3. Mam zintegrowaną kartę graficzną i gra słabo działa/nie działa w ogóle.

Zintegrowane procesory graficzne w dużej mierze nie nadają się do nowych i najnowszych gier – ale tylko w przypadku starszych modeli. Nowsze modele spod logo Intel, np. Intel 4500 czy Intel 5000 powinny dać sobie radę z grą The Sims 4. To samo tyczy się procesorów AMD. Z własnego doświadczenia wiem, że minimalnie procesor AMD A6 pociągnie grę na średnich/wysokich detalach.

Zintegrowane procesory najczęściej znajdują się w laptopach i wymiana takich kart prawie w ogóle się nie opłaca. W najgorszym wypadku pozostaje wymiana laptopa na lepszy.

8.4. Gra nie może zostać uruchomiona z powodu karty graficznej.

Jeżeli gra nie uruchamia się bo wyświetla komunikat, że karta graficzna jest niezgodna z wymaganiami gry. W takim przypadku raczej niewiele można zdziałać.

Pierwszą próbą jest aktualizacja sterowników do najnowszej wersji, które znajdziemy na stronie producenta.

Drugą próbą jest wymiana karty graficznej na nową, lepszą ale tylko w przypadku komputera stacjonarnego będzie to opłacalne.

Problemy z aktualizacją

9.1. Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje?

Gra The Sims 4 aktualizuje się automatycznie poprzez program klienta Origin. Nie zawsze wiadomo, kiedy jest nowa aktualizacja, a kiedy już uruchomimy grę – ona się od razu pobiera, nawet jeżeli byśmy tego nie chcieli. Czasami jej anulowanie może mieć negatywne skutki – jak temu zapobiec?

Uruchamiamy program klienta Origin. Później wybieramy z górnego lewego menu „Origin” następnie „Ustawienia aplikacji” i w pierwszym oknie ustawień odszukujemy „Aktualizacje” i odznaczamy opcję „Automatycznie aktualizuj moje gry”.

10.2. Jak poprawnie zainstalować aktualizację?

Najlepiej, żeby gra nie aktualizowała się automatycznie. Da nam to czas na przygotowanie się przed jej aktualizacją. Przed uruchomieniem gry pojawi się komunikat* informujący, że jest nowa aktualizacja gry, przez co będziemy wiedzieli, że musimy się przygotować.

Na początek trzeba wyczyścić zapamiętane dane tymczasowe. W tym celu zapoznaj się z pierwszą kategorią Pytań i Odpowiedzi a tam ze sprawą nr 4.4..

Później, w lokalizacji Dokumenty\Electronic Arts\The Sims 4 zaznaczamy foldery o nazwie „Coustom Content” oraz „Mods” i klikamy na jeden z nich prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybieramy „Wytnij” i wklejamy te foldery np. na pulpit.

Po aktualizacji z powrotem wklejamy wycięte foldery „Coustom Content” oraz „Mods” na swoje miejsce.* jeżeli komunikat nie pojawia się, zapoznaj się z ostatnią kategorią a tam ze sprawą 13.2..

11.3. Aktualizacja pobrana ale nie instaluje się

Jeżeli aktualizacja pobrała się, zatrzymała się na 100% i nie chce się zainstalować, musisz czekać na reakcję programu Origin. Jeżeli przez dłuższą chwilę nic się nie dzieje, spróbuj nacisnąć na przycisk „Pauza” następnie „Wznów”, ewentualnie na przycisk „Anuluj”. Spowoduje to wznowienie procesu i ewentualnie jego poprawne zakończenie.

Jeżeli nadal aktualizacja nie chce się instalować, uruchom na nowo program klienta Origin.

Problemy z Origin

12.1. Jak odinstalować zakupiony dodatkowy pakiet do gry?

W celu usunięcia z gry ale nie ze swojego konta, dodatkowego pakietu do gry jak np. „Zestaw Świąteczny” czy „Ucieczka w plener”, wchodzimy w Komputer\Dysk C(domyślny dla instalacji programów)\ Program Files\Origin Games\The Sims 4. Tam odnajdujemy odpowiedni folder dla danego rozszerzenia.

Pierwsze rozszerzenie danego rodzaju oznaczane jest numerem 01. Kolejne rozszerzenie ma numery kolejno 02, 03, 04, 05 itd.

Np. pierwszy darmowy pakiet – FP01 (Zestaw Świąteczny),

pierwszy pakiet akcesoriów – SP01,

pierwszy pakiet rozgrywki – GP01 (Ucieczka w plener),

pierwszy dodatek – EP01.

Więc, w celu usunięcia danego rozszerzenia dajmy na to np. trzeciego dodatku do gry, usuwamy folder EP03, np. piątego pakietu akcesoriów – SP05, drugiego pakietu rozgrywki – GP02.

Po usunięciu gra uruchamia się normalnie i informuje nas o usuniętej zawartości. W związku z tym z domu Simów znikają dane obiekty.

13.2. Brak komunikatu o aktualizacji gry

Upewnij się, że w ustawieniach twojego programu klienta Origin nie są wyłączone automatyczne aktualizacje. W tym celu wykonaj czynności ze sprawy nr 9.1.. Jeżeli aktualizacje automatyczne są wyłączone i chcesz, żeby tak pozostało, pozostaw opcję odznaczoną. Jeżeli chcesz, żeby były automatyczne aktualizacje, zaznacz opcję.

Aby zmusić program klienta Origin do sprawdzenia dostępności aktualizacji gry, wejdź w zakładkę „Moje gry” i odnajdź okładkę wybranej gry. Kliknij prawym przyciskiem myszy na okładce gry i wybierz „Sprawdź aktualizacje”.

Problemy ze sterownikami

14.1. Nie wiem jaki mam model karty graficznej

Jeżeli potrzebujesz zaktualizować sterowniki swojej karty graficznej to musisz znać jej model. Dzięki temu pobierzesz najnowsze i odpowiednie sterowniki, które zawierają aktualizację oprogramowania oraz wsparcie dla niektórych gier.

W celu sprawdzenia modelu wchodzimy w Panel Sterowania, ustawiamy widok na duże ikony i odszukujemy „Menedżer urządzeń”.

Na liście musi pojawić się zakładka „Karty graficzne” i w niej powinny pojawić się nazwy kart graficznych. Jeżeli na liście nie ma kart graficznych tylko niezidentyfikowany sprzęt, oznacza to, że nie masz zainstalowanych sterowników. W celu ich wyszukania kliknij na wybranym sprzęcie prawym przyciskiem myszy (jeżeli jest niezidentyfikowany) i wybierz „Właściwości”. W nowym okienku wybieramy zakładkę „Szczegóły” z listy rozwijanej „Identyfikator sprzętu” i kopiujemy pierwszą nazwę z góry listy i wklejamy do wyszukiwarki internetowej.

Jeżeli na głównej liście w zakładce „Karty graficzne” pojawia się nazwa, oznacza to, że komputer wykrywa kartę. Przepisz pełną nazwę do wyszukiwarki internetowej dopisując na końcu „driver” i odszukaj sterowników do karty, najlepiej na stronie producenta np. AMD, nVidia, Intel.

Simowy brukowiec
w
liczbach

100+

napisanych newsów

1+

lat działalności

3650+

lajków na FB

30+

kategorii

Twój Simowy Brukowiec…

...to jedyne takie miejsce w Internecie, gdzie zbiega się i kumuluje najczystsza i najprawdziwsza Simowa kwintesencja. Simowy Brukowiec jest jedynym w swoim rodzaju serwisem nie tylko informacyjnym ale także społecznościowym. Zrzeszamy fanów gry The Sims z całej polski i serwujemy im nie tylko profesjonalizm, którym się kierujemy, ale także nowiny ze świata Simów w najlepszej formie. Tylko u nas znajdziesz tak pokaźną i obszerną w treść biblioteczkę pełną wielu publikacji z całej naszej działalności dla społeczności The Sims w Polsce. Cieszymy się, że możemy Cię gościć w naszych skromnych progach i mamy nadzieję, że będziesz się czuć u nas jak najlepiej!

Czytaj więcej
Znajdziesz swojego Simowego Brukowca również na: